menu

 

 

 

swiss Contribution

 

Fundacja Karpacka - Polska

 

Aply-Karpatom

Odwiedź nas także:

 

 

Zespół Sanok wspierają:

 

 

 

 

 

 

 

Magdaleny Czytajło

 

Patronat medialny:


Aktualności
ZTL SANOK na festiwalu w Bułgarii!
czwartek, 02 września 2010

Tydzień słonecznych, gorących i pełnych emocji dni nad Morzem Czarnym spędził Zespół Tańca Ludowego SANOK. Grupa była gościem VIII Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego EUROGRADE. Wzięło w nim udział osiem zespołów z pięciu krajów: Turcji, Litwy, Rumunii, Bułgarii i Polski. W zgodnej opinii organizatorów i obserwatorów imprezy ZTL SANOK był ozdobą festiwalu.

Sanoczanie zachwycili publiczność nadmorskich kurortów żywiołowymi tańcami, bogatymi strojami, energią i uśmiechem. ZTL SANOK był też najliczebniejszym zespołem na festiwalu. W kolejne wieczory zespół brał udział w folklorystycznych paradach organizowanych na ulicach i placach miast Primorsko i Kiten. Na tamtejszych scenach zaprezentował szeroki wachlarz polskich tańców w znakomitej choreografii Janusza Podkula: poloneza, mazura, tańce rzeszowskie, krakowiaka, kujawiaki i oberki. Największe emocje budził ten ostatni układ - zupełnie nowy, nieznany jeszcze sanockiej publiczności, przygotowany specjalnie na mini-tournee w Bułgarii. Szybkie oberki wymagały od młodych tancerzy dużej kondycji. Wykonanie dynamicznych tańców w gorącym nadmorskim klimacie było ogromnym wysiłkiem zwłaszcza dla dziewcząt tańczących w łowickich wełnianych strojach ważących do 14 kilogramów. Mimo to młodzieży starczało jeszcze sił, by bawić się każdego wieczoru na festiwalowej, międzynarodowej dyskotece.

Organizatorzy podkreślali, że są pod ogromnym wrażeniem występów polskiego zespołu, a przywiezione z Sanoka teledyski prezentujące tańce grupy na tle najpiękniejszych zakątków miasta i sanockiego skansenu po prostu ich oczarowały. Występy ZTL SANOK tak ocenił m.in. szef litewskiego zespołu SEJA z Kowna Romualdas Sadzevicius: - Gdyby to był konkurs, ZTL SANOK ma u mnie pierwsze miejsce - i za tańce, i za stroje. I nie jest to z mojej strony żadna kurtuazja, tylko szczere słowa.

Na szczęście było też sporo czasu na wypoczynek, plażowanie, opalanie i kąpiel w morzu o temperaturze sięgającej 30 stopni. Nietrudno więc sobie wyobrazić jak bolesny był powrót do Polski, która przywitała zespół... 10-stopniowym zimnem i deszczem :(  Pozostają więc wspomnienia i plany następnych wyjazdów!

(Organizatorem wyjazdu do Bułgarii było zarejestrowane rok temu Stowarzyszenie Miłośników Zespołu Tańca Ludowego SANOK SDK zrzeszające tańczącą młodzież, rodziców, fanów oraz byłych tancerzy ZPiT AUTOSAN. Pomocy organizacyjnej i finansowej udzieliły następujące instytucje i firmy: Urząd Miasta Sanok, Sanocki Dom Kultury, Nafta-Gaz-Serwis SA, Zespół Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce, PGNiG SA, kancelaria prawna Adama Nowaka, kwiaciarnia Fegari Magdaleny Czytajło. DZIĘKUJEMY!)

JUŻ WKRÓTCE NA STRONIE WIĘCEJ RELACJI - ZDJĘĆ I FILMÓW Z WYSTĘPÓW W BUŁGARII! WKRÓTCE RÓWNIEŻ INFORMACJE O WRZEŚNIOWYM NABORZE DO ZESPOŁU!